Zboża insektycyd na skrzypionkę

Opublikowano: 10 czerwca, 2016 | autor: Redaktor

Jak prawidłowo dobrać insektycyd na skrzypionkę – Pytania i odpowiedzi

W ostatnim dziesięcioleciu w uprawach zbóż jarych oraz ozimych obserwuje się znaczące nasilenie aktywności skrzypionek. Żerowanie tego szkodnika przyczynia się do powstania dużych strat gospodarczych, które mogą sięgać nawet do 40% plonu. W połowie maja Instytut Ochrony Roślin sygnalizował pojawienie się jaj skrzypionki. Obecnie widoczne są już larwy. Producenci zbóż powinni być bardzo czujni i wnikliwie obserwować swoje plantacje, aby w razie potrzeby dobrać odpowiedni insektycyd na skrzypionkę.

W jakich rejonach kraju można spotkać skrzypionkę?

W naszym kraju, zależnie od lokalizacji, występują dwa gatunki tego szkodnika. Skrzypionka zbożowa preferuje obszary Polski centralnej oraz północnej, natomiast skrzypionka błękitek spotykana jest w rejonie południowo-wschodnim. Wiosną, gdy temperatura przekroczy 10°C w uprawach pojawiają się dorosłe owady, które dość szybko przystępują do składania jaj. Po upływie dwóch tygodni zaczynają wykluwać się larwy, które z punktu widzenia gospodarczego powodują największe straty w uprawach zbóż jarych i ozimych.

Jakie są straty gospodarcze?

Te chrząszcze z rodziny stonkowatych od kilku lat sieją prawdziwe spustoszenie w plantacjach zbóż. Skrzypionki najczęściej atakują pszenicę oraz jęczmień, jednak można również zaobserwować je w uprawach owsa oraz kukurydzy. Straty wyrządzają owady dorosłe oraz larwy niekiedy nazywane ślimakami. Określenie to pochodzi od wydzielanego przez nie czarnego śluzu. Preferują one żerowanie na liściu flagowym i podflagowym, na których pozostawiają puste rowki o długości kilku centymetrów. W ten sposób mogą zmniejszyć powierzchnię asymilicacyjną liści nawet o 80%. Straty gospodarcze wynikające z inwazji szkrzypionek mogą sięgać nawet 40% plonu.

Kiedy powinno się rozpocząć zwalczanie chemiczne?

Powinna być podejmowana indywidualnie i poprzedzona wnikliwą lustracją plantacji przeprowadzoną właśnie teraz, kiedy już pojawiły się larwy. Próg ekonomicznej szkodliwości tego szkodnika wynosi: – 0,5-1 larwy na 1 źdźble pszenicy jarej, jęczmienia jarego, pszenżyta jarego i owsa, – 1-1,5 larwy na 1 źdźble jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i owsa.

Jaki insektycyd na szkrzypionkę wybrać?

W zwalczaniu skrzypionek zaleca się stosowanie preparatów zawierających dimetoat należący do estrów kwasu triofosforowego. Jest on skutecznym związkiem w zwalczaniu wielu gatunków szkodników upraw, w tym roztoczy i skrzypionek.  Najlepiej zdecydować się na preparat pochodzący od sprawdzonego producenta i który jest pozytywnie oceniany przez użytkowników, np. Danadim 400 EC lub Danadim Progress 400 EC. Dużą zaletą obu preparatów jest szybkie wywołanie efektu „knockdown”, jak również szerokie spektrum działania. Oba preparaty dopuszczone są do użytku i obrotu przez Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rok 2016. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat zwalczania skrzypionki zajrzyj tutaj >>

więcej na temat produkty do ochrony roślin>>

Tags: , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑