Zboża wegetacja pszenicy ozimej

Opublikowano: 15 Luty, 2017 | autor: Redaktor

Kiedy rusza wegetacja pszenicy ozimej?

Tegoroczna zima mocno daje się pszenicy ozimej we znaki. Najpierw silne mrozy bez pokrywy śnieżnej. Następnie odwilż, po której przyszło załamanie pogody, w wyniku którego na części pól nadal występuje gruba pokrywa lodowa. Co będzie dalej? Czas pokarze. Wydaje się jednak, że wczesną wiosną kluczowe, dla osłabionych ozimin, będzie dobre ich zaopatrzenie w składniki pokarmowe. Nawożenie – to ono będzie mieć decydujący wpływ na dalszą wegetację.

Kiedy ruszy wegetacja pszenicy ozimej?

Dodatnie temperatury w ciągu dnia nie gwarantują, że rośliny wznowią wegetację. Dla tego procesu istotne jest, aby temperatura w nocy nie spadała poniżej 2–3°C. Warto poczekać do momentu, kiedy w nocy będzie ona wynosić około 8°C. Wówczas możemy mieć pewność, że użyty nawóz nie zmarnuje się.

Nawożenie azotemwegetacja pszenicy

To najbardziej plonotwórczym czynnik w nawożeniu ozimin. W przypadku uprawy pszenicy ozimej jego dawka aplikowana jest w 2 lub 3 częściach. W przypadku, kiedy pszenica była posiana terminowo i dobrze zniosła przerwę wegetacyjną, pierwszą dawkę stosuje się w momencie, gry wegetacja pszenicy rusza. Jeśli jednak, została zasiana po terminie i jest w słabej kondycji, praktykuje się wysiew zwiększonej startowej dawki azotu – uderzeniowej, która powinna zostać zaaplikowana zaraz przed ruszeniem wegetacji. Druga dawka azotu powinna zostać podana w fazie strzelania w źdźbło, natomiast ewentualna trzecia w na okresie od fazy wysunięcia liścia flagowego do kłoszenia.

Popraw kondycję gleby

Czynnikami mającymi istotny wpływ na plonowanie roślin to zasobność gleby w składniki pokarmowe oraz jej odczyn i struktura. Uproszczenia agrotechniczne powodują duże straty próchnicy, bez której jak wiadomo każda uprawa zakończy się fiaskiem. Preparaty doglebowe, takie jak Amalgerol, ożywiają glebę poprzez zwiększenie aktywności mikroorganizmów glebowych, poprawiają przebieg mikoryzy w glebie, wzmacniają ochronę korzeni przed patogenami oraz zmniejszają zagęszczenie gleby. Oprócz tego stymulują kiełkowanie oraz rozwój części podziemnych i naziemnych pszenicy.

Zachęcamy również do przeczytania artykułu: Herbicydy – skuteczne opryski na chwasty

Dokarmianie dolistne pszenicy ozimej

Dokarmianie dolistne pszenicy ozimej powinno odbyć się na początku fazy strzelania w źdźbło, ponieważ pod koniec fazy krzewienia i na początku strzelania w źdźbło ma najistotniejszy wpływ na przemiany azotu w roślinie oraz przyszłą jakość ziarna. W przypadku niedoborów mikroelementów dochodzi do redukcji zawiązanych kłosków.

Warto przeprowadzić analizę gleby

Wiosną warto przeprowadzić analizę gleby, która precyzyjnie określi odczyn gleby, potrzebę wapnowania oraz jej zasobność w mikro- i makroelementy, a co za tym idzie potrzeby nawozowe naszych zasiewów. Pamiętajmy, że nie wszystkie objawy niedoborów mikro- i makroelementów w roślinach widać od razu i zanim zostaną wychwycone mogą znacznie obniżyć plonowanie pszenicy. Korzyści wynikające z przeprowadzania analizy gleby znacznie przewyższają jej ewentualne koszty.

Tags:


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑