Zboża Terminy siewu zbóż

Opublikowano: 13 Wrzesień, 2017 | autor: Redaktor

Terminy siewu zbóż ozimych. Kiedy należy je wysiewać?

Jak corocznie, wrzesień zdominowały prace w gospodarstwie. Część gospodarstw już zasiała zboża ozime, inne są w ostatniej fazie przygotowywania gleby pod ich siew. Terminy siewu zbóż ozimych są zależne od regionu, w którym gospodarujemy i gatunku zboża, które planujemy uprawiać. Jednak oprócz optymalnego terminu siewu kluczem do wysokich plonów jest odpowiednio przygotowana gleba pod siew i dobrze dobrany przedplon.

Terminy siewu zbóż ozimych – kalendarz siewów:Terminy siewu zbóż ozimych

  • Pierwszym wysiewanym we wrześniu zbożem jest jęczmień. Termin jego siewu w zachodnich rejonach Polski przypada pomiędzy 10, a 20 września. Na południowo-wschodnim obszarze kraju końcowa granica przesunięta jest o 5 dni. Natomiast termin siewu jęczmienia hybrydowego na większości obszarów przypada pomiędzy 16, a 25 września.
  • Następna w kolejności jest pszenica ozima. Najlepszym terminem jej siewu w Polsce północno-wschodniej jest czas pomiędzy 15, a 25 września, natomiast w centralnym i południowo-wschodnim rejonie naszego kraju przesunięty jest o 5 dni. Pszenica ozima najpóźniej wysiewana jest na północnym-zachodzie, do 20 września, aż do 5 października.
  • Kolejne miejsce w kalendarzu siewu zbóż ozimych zajmuje pszenżyto. W większości rejonów naszego kraju wysiewane jest pomiędzy drugą, a trzecią dekadą września, jednak termin ten na zachodzie może przesunąć się nawet na pierwszą dekadę października.
  • Żyto w Polsce wysiewane jest od drugiej połowy września. Na zachodzie termin jego siewu może przesunąć się na pierwszą dekadę października.
  • Pszenżyto na południowo-zachodnim obszarze Polski w drugiej i trzeciej dekadzie września. Na terenach przedgórskich termin ten jest przyśpieszony o kilka dni.

Przeczytaj również artykuł: Uprawa zbóż ozimych – 4 ważne aspekty jesienią

Czy warto opóźniać siew?

Podane powyżej terminy siewu zbóż ozimych są umowne i w dużej mierze zależą od warunków panujących na danym obszarze. W siewie niezmiernie ważne jest doświadczenie producenta rolnego nabyte w poprzednich latach uprawy. Jednak, należy zdawać sobie sprawę, że nadmierna opieszałość przy siewie skutkuje znacznym spadkiem plonu. Szacuje się, że 10 dniowe opóźnienie siewu może zmniejszyć plon niektórych zbóż o przeszło 30%.

Zboża ozime potrzebują ochrony od samego początku

Na samym początku wegetacji zboża ozime są bardzo wrażliwe na konkurencje ze strony chwastów. Młode rośliny nie są w stanie sobie poradzić z dynamicznie rozwijającymi się roślinami konkurencyjnymi i potrzebują wsparcia. W takich chwilach z pomocą przychodzi Battle Delta 600 SC,  który w  wydajny sposób długotrwale zabezpiecza uprawy przed trudnymi w zwalczaniu chwastami jedno- i dwuliściennymi. Z chwastami, z którymi bez problemu poradzi sobie Battle Delta 600 SC są m.in.: chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, fiołek polny, jasnota purpurowa, mak polny, maruna bezwonna, miotła zbożowa, niezapominajka polna, przytulia czepna, przetacznik bluszczykowy, samosiewy rzepaku czy tasznik pospolity.

Sprawdź więcej informacji na temat środki ochrony roślin

Tags: , , , , , ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑