Ochrona roślin uprawa pożniwna

Opublikowano: 9 Lipiec, 2018 | autor: Redaktor

Uprawa pożniwna. Wiemy dlaczego warto!

Uprawa pożniwna jest jednym z ważniejszych zabiegów jaki musi zostać przeprowadzony na polu. Pozwala nie tylko na zatrzymanie wody w glebie oraz poprawę jej jakości, ale również wymieszanie resztek pożniwnych z glebą oraz ograniczenie występowania agrofagów. Należy pamiętać, że aby uprawa pożniwna była skuteczna powinna zostać przeprowadzana możliwie jak najszybciej po zejściu przedplonu z pola.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się dlaczego uprawa pożniwna jest taka ważnauprawa pożniwna

Z uprawą ścierniska nie należy zwlekać

W ciągu doby z każdego metra kwadratowego nieuprawianego ścierniska wyparowuje od litra do nawet kilku litrów wody. W przeliczeniu na hektar daje to już takie ilości, z którymi należy się liczyć. Generalnie, ubożenie gleby w wodę postępuje w bardzo szybkim tempie. Dodatkowo, straty te nasilają się wraz ze wzrostem chwastów i samosiewów.

O korzyściach nie trzeba przekonywać

Uprawa pożniwna pozwala nie tylko na zatrzymanie bezproduktywnych strat wody z gleby, ale również wymieszanie z nią resztek pożniwnych, co stymuluje rozwój pożytecznych mikroorganizmów i zmniejszenie zagęszczenia gleby. Innym niezwykle istotnym celem uprawy pożniwnej jest ograniczenie występowania agrofagów, w tym chwastów oraz patogenów chorobotwórczych.

Wzrost aktywności mikrobiologicznej gleby

Dla zwiększenia wydajności tego zabiegu warto jest sięgać po preparaty, które mają za zadanie przyśpieszyć rozkład resztek pożniwnych oraz poprawić strukturę i jakość gleby. Do grupy takich środków należy m. in. Amalgerol (Dowiedz się więcej na temat środka Amalgerol), który zwiększa aktywność pożytecznych mikroorganizmów glebowych nawet do 200% w tym azobakter, bakterie rozkładające celulozę i chitynę będących antagonistami nicieni i fuzarium. Poza tym poprawia przebieg mikoryzy w glebie ponad 7- krotnie, co powoduje kolonizację i powiększenie systemu korzeniowego roślin następczych.

Uprawa pożniwna to dobry termin wapnowania

Uprawa pożniwna stanowi idealny moment na przeprowadzenie wapnowania. Wykonany w tym okresie zabieg pozwalana na dokładne wymieszanie nawozu wapniowego z glebą. Należy jednak pamiętać, aby okres pomiędzy zbiorem zbóż, wysianiem nawozu, a uprawą pożniwną był możliwie jak najkrótszy.

Więcej informacji na temat wapnowania znajdziesz tutaj:
http://blog.cheminova.pl/wapnowanie-gleby-jesienia/


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑