Ochrona roślin wapnowanie gleby

Opublikowano: 26 Wrzesień, 2017 | autor: Redaktor

Wapnowanie gleby jesienią. Czy warto?

Wapnowanie gleby jesienią jest zabiegiem, który w pierwszej kolejności pozwala na zadbanie o właściwy odczyn gleby. Wapnowanie gleby jest zabiegiem niezwykle istotnym, gdyż nie tylko pozytywnie wpływa na wzrost roślin i poprawia ich plonowanie, ale również zmniejsza ogólne koszty nawożenia.  Sprawdź jak często należy stabilizowanie pH gleby w Twoim gospodarstwie…

wapnowanie glebyOdczyn glebowy a składniki pokarmowe

Aby zawarte w glebie składniki pokarmowe, mikro- i makroelementy, mogły zostać pobrane przez system korzeniowy roślin uprawnych, muszą najpierw zostać rozpuszczone w roztworze glebowym. O tym które z nich i w jakich ilościach znajdą się w roztworze i zostaną pobrane przez rośliny decyduje pH gleby. Gleby w Polsce charakteryzują się niskim pH, przez co w uprawie roli niezbędne jest  zadbanie o ich optymalny dla danej kategorii agrotechnicznej odczyn.

Regulacja pH gleby – zalety

Regulacja pH gleby jest zabiegiem, który w pierwszej kolejności powinien być przeprowadzony na polu. Dopuszczenie do nadmiernego zakwaszenia, powoduje znaczne obniżenie sprawności gleby i przekłada się na kondycję roślin, a tym samym przyszły plon. Poza tym pozytywnie wpływa na tempo rozkładu resztek pożniwnych, mineralizacji azotu organicznego oraz nitryfikacji jak również pozwala na zmniejszenie kosztów nawożenia.

Wapnowanie raz na cztery lata?

Producenci rolni nastawieni na maksymalizację produkcji roślinnej wprowadzają do gleby ogromne ilości substancji zakwaszających, w tym kwaśnych nawozów azotowych. Nie bez znaczenia jest również wynoszenie wraz z uzyskanym plonem  odpowiadającej jemu ilości kationów wapna. W opisanej sytuacji wapnowanie gleby raz na cztery lata może okazać się niewystarczające. Dla stabilizacji pH gleby w takich gospodarstwach powinno się stosować wapnowanie zachowawcze, polegające na wysiewie małych dawek wapna, ale częściej. W niektórych uprawach stabilizację pH gleby powinno wykonywać się corocznie.

Więcej na: Środek ochrony roślin

Kiedy przeprowadzić wapnowanie gleby?

Najlepszym terminem wapnowania gleby jest okres pożniwny. Zabieg ten można również wykonać po siewie ozimin. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu  nie zwapnowano gleby jesienią, wapnować glebę można wiosną.

Optymalna dawka wapna

Według ogólnych szacunków przy nawożeniu pola azotem w ilości około 150–170 N kg/ha dla zwiększenia odczynu gleby niezbędna jest dwukrotnie większa dawka wapna. Do tego należy doliczyć ilość wapna niezbędną do zobojętnienia dwutlenku węgla pochodzącego z oddychania korzeniowego roślin oraz inne czynniki. Z powyższych wyliczeń wynika, że ilość zastosowanego do zobojętnienia wapna powinna  wynosić około 1 tony na hektar.

Jeszcze więcej informacji na temat wapnowania

Tags:


O autorze2 Responses to Wapnowanie gleby jesienią. Czy warto?

 1. Janina says:

  Ile razy w ciągu roku należy wykonać wapnowanie? Nie mam dużego pola, bo tylko zostawiłam sobie mały kawałek przeznaczony pod warzywa. Wykonałam już w tym roku odkwaszenie wapnem ogrodniczym, kiedy powinnam to znów powtórzyć ?

  • Redaktor says:

   Pani Janino, średnio raz na 4 lata rolnicy wykonują wapnowanie,
   W dużych uprawach powinno się to robić co roku, ale zawsze można sprawdzić odczyn, żeby upewnić się, czy przeprowadzenie wapnowania jest konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑