Ochrona roślin wyczyniec polny

Opublikowano: 4 Styczeń, 2018 | autor: Redaktor

Wyczyniec polny. Spotykany na polach coraz częściej

Minęły czasy, kiedy wyczyniec polny w uprawach roślin zbożowych spotykany był sporadycznie. Obecnie, chwast ten dynamicznie rozprzestrzenia się na obszar całego kraju. Progi jego szkodliwości zbliżone są do tych u miotły zbożowej, co czyni go bardzo agresywnym chwastem prowadzącym do dużych strat plonu w uprawie zbóż. Jego pojawienia się na polu w żadnym razie nie należy bagatelizować.

Wyczyniec polny – im wcześniej tym lepiejwyczyniec polny

Kwitnącego wyczyńca polnego można bez problemu rozróżnić od miotły zbożowej po długim, wąskim i zbitym kłosie. Jednak oba chwasty należy zwalczać w jak najwcześniejszych fazach rozwojowych, najlepiej siewek. W tej fazie ząbkowany języczek wyczyńca ma barwę białą. Niestety łatwo go pomylić z miotłą zbożową, której języczek w fazie siewki jest żółtawy i niemal dwukrotnie większy. Jednak dzięki nowoczesnym preparatom, takim jak Battle Delta 600 SC, zwalczającym oba opisane gatunki chwastów, błędne rozpoznanie któregoś z nich nie wpływa na efekt chwastobójczy.

Progi szkodliwości

Wyczyniec polny, obok miotły zbożowej, stanowi silną konkurencję dla zbóż ozimych. Progi jego szkodliwości są zbliżone do progów miotły zbożowej. Już pojawienie się 12 sztuk wyczyńca na m2 prowadzi do zmniejszenia plonu o niemal 5%. Ponad to wystąpienie 100 roślin na m2 może powodować strata plonu rzędu 4-5 dt/ha, zaś 500 prowadzi do całkowitego zagłuszenia plantacji.

Wyczyniec polny jest coraz odporniejszy na substancje czynne w herbicydach

Monokultury zbożowe, w których wyczyniec polny zadomowił się na dobre, sprzyjają rozwojowi biotypów roślin odpornych na substancje czynne zawarte w herbicydach. Długotrwałe stosowanie tych samych substancji czynnych lub o takim samym mechanizmie działania, powoduje wytwarzanie przez rośliny konkurencyjne określonych mechanizmów obronnych. Na chwilę obecną wyczyniec polny nabył odporność na inhibitory ALS (grupa B) oraz inhibitory ACCasy (grupa A), co może w pewnym stopniu utrudniać jego zwalczanie.

Sprawdź też: Miotła zbożowa i wyczyniec polny coraz odporniejsze na herbicydy!

Zwalcz skutecznie wyczyńca polnego

Czy w zwalczaniu wyczyńca polnego próbowałeś już Battle Delta 600 SC? Battle Delta 600 SC jest nowoczesnym herbicydem będącym połączeniem dwóch substancji aktywnych do zwalczania chwastów flufenacetu oraz diflufenikanu, co zapewnia szeroki zakres skutecznie zwalczanych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych.

Dlaczego warto stosować Battle Delta 600 SC?

  • Szeroki zakres skutecznie zwalczanych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych
  • Zwalcza skutecznie wyczyńca polnego
  • Wysokie bezpieczeństwo dla wszystkich zbóż ozimych
  • Najlepszy przelicznik jakości do ceny gwarantowany przez firmę FMC

Kliknij po więcej informacji o Battle Delta 600 SC >>


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑