Okopowe zbiory ziemniaków

Opublikowano: 4 sierpnia, 2017 | autor: Redaktor

Zbiory ziemniaków rozpocznij od skutecznej desykacji naci ziemniaczanej

Jednym z najtrudniejszych i najbardziej pracochłonnych momentów w uprawie ziemniaka jest zbiór. Ponad połowa nakładów całej pracy przeznaczonych na uprawę poświęcona jest na ten właśnie etap. Zbiory ziemniaków dla ograniczenia pracochłonności powinno się zbiory ziemniakówwesprzeć preparatami służącymi do desykacji łętów. Desykacja nie tylko ułatwia zbiory ziemniaków, ale również podnosi zdrowotność i jakość samych bulw.

Desykacja naci ziemniaczanej

Przygotowanie plantacji ziemniaków do zbiorów należy rozpocząć od zniszczenia naci ziemniaczanej oraz chwastów, tak aby ich masa nie przekraczała 4 t/ha. Fizjologiczny termin desykacji łętów przypada na fazę starzenia się roślin ziemniaka (BBCH 90), czyli około 2-3 tygodnie przed przewidywanym terminem zbioru.

Termin desykacji łętów należy określić na podstawie:

  • odmiany i przeznaczenia ziemniaków
  • fazy rozwojowej roślin
  • przebiegu warunków meteorologicznych w danym rejonie kraju

Uwaga! Przetrzymywanie bulw ziemniaka ponad 3 tygodnie od czasu desykacji naci może spowodować jej odrastanie oraz zwiększone ryzyko pojawienia się rizoktoniozy.

Zbiory ziemniaków – rozpoczęcie

Zbiory ziemniaków powinny odbywać się przy ciepłej i suchej pogodzie, gdy temperatura gleby wynosi co najmniej 10°C, a jej wilgotność nie przekracza 15%. Takie warunki pozwalają na ograniczenie narażenia bulw na uszkodzenia mechaniczne. Szacunkowy termin zbioru ziemniaków wczesnych przypada na okres od III dekady czerwca do końca lipca, średniowczesnych na sierpień, natomiast późnych na wrzesień.

Ograniczenie uszkodzenia bulw do minimum

W trakcie zbiorów należy bezwzględnie ograniczać uszkodzenia bulw ziemniaka, gdyż prowadzą one do znacznych strat podczas ich przechowywania. Wielkość uszkodzeń zależy od czynników środowiskowo-agrotechnicznych (m.in. masy pozostawionej na polu naci ziemniaczanej oraz chwastów), temperatury i wilgotności gleby oraz podatności samej odmiany ziemniaka na urazy.

Więcej o Środki ochrony roślin >>

Desykant ułatwiający zbiory ziemniaków

Przygotowanie ziemniaków do zbioru powinno zacząć się od desykacji ich naci oraz zniszczenia chwastów na polu. Niewątpliwie, z tym niełatwym zadaniem poradzi sobie Spotlight Plus 060 EO (kliknij po więcej informacji o produkcie).

Korzyści wynikające z zastosowania Spotlight Plus 060 EO:

  • Skuteczne przygotowanie plantacji ziemniaka do zbioru bulw
  • Ułatwienie pracy maszyn podczas zbiorów
  • Polepszenie zdrowotności i jakości bulw poprzez:

-zapobieganie przemieszczaniu się wirusów z liści i łodyg do bulw,

-zapobieganie i ograniczenie porażenia bulw zarazą ziemniaka,

-zmniejszenie liczby uszkodzeń mechanicznych podczas zbioru.

 

Tags: ,


O autorzeDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑