Okopowe zoltaczka-wirusowa-buraka

Opublikowano: 12 grudnia, 2018 | autor: Redaktor

Żółtaczka wirusowa buraka – choroba, której nie należy lekceważyć!

Żółtaczka wirusowa buraka jest groźną chorobą wirusową mogącą wystąpić na wszystkich plantacjach tej rośliny. Jej sprawcą jest wirus BYV, przenoszony głównie przez mszyce trzmielowo-burakową oraz brzoskwiniowo-ziemniaczaną. Choroby tej nie należy pod żadnym pozorem bagatelizować, gdyż może obniżyć plon korzeni nawet o 30%, a zawartość cukru o 2%.

Żółtaczka wirusowa buraka – sprawcy choroby

Żółtaczkę wirusową buraka wywołuje wirus BYV (Beet yellows virus), przenoszony głównie przez mszyce trzmielowo-burakową oraz brzoskwiniowo-ziemniaczaną. Wirus BYV przeżywa zimę głównie w zainfekowanych zimujących burakach oraz chwastach.

zoltaczka-wirusowa-burakaObjawy choroby

W początkowym etapie porażenia blaszki chorych liści sztywnieją i ciemnieją, a z czasem robią się kruche. Następnie, od brzegów, stopniowo zaczynają żółknąć na całej powierzchni. Wraz z postępem choroby na blaszkach liściowych pojawiają się nekrotyczne plamy oraz rozpoczyna się proces całkowitego zamierania liści. Pogrubienie i zesztywnienie blaszek liściowych powoduje, że podczas zgniatania wydają charakterystyczny chrzęst. Dźwięk ten jest na tyle charakterystyczny, że pozwala na odróżnienie objawów żółtaczki, od niedoborów składników pokarmowych.

Żółtaczka wirusowa buraka, a pogoda

Pogoda nie ma wpływy na rozwój samej choroby, jednak wpływa na aktywność wektorów przenoszących wirusa – mszyc. Warunki sprzyjające rozwojowi tych szkodników to sucha i ciepła pogoda.

Żółtaczka wirusowa buraka, dlaczego jest taka groźna?

Żółtaczka wirusa buraka powoduje spadek plonu korzeni dochodzący do 30% oraz spadek zawartości cukru wynoszący nawet 2%.

Jak zapobiegać chorobie

Zapobieganie żółtaczce wirusowej buraka ściśle związane jest ze zwalczaniem mszyc już w chwili pierwszych ich nalotów na plantację. Zalecanym szybkim i sprawdzonym preparatem do zwalczania mszycy burakowej jest Danadim 400 EC. Danadim 400 EC®

jest środkiem owadobójczym w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej o działaniu żołądkowym i kontaktowym, przeznaczonym do zwalczania szkodników ssących i gryzących w roślinach rolniczych. W roślinie działa systemicznie.


O autorzeOne Response to Żółtaczka wirusowa buraka – choroba, której nie należy lekceważyć!

  1. daria says:

    To bardzo ważny temat. Warto przekazać znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do góry ↑